Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií tu.

Rozumiem
- +

Aktuálne >>

Aktivovať kód akcie 125.366

Áno, 8. marca oslávime výročie Medzinárodného dňa žien. Než tieto oslavy sa uskutočnia, môžeme spoločne zrekapitulovať niekoľko dôležitých dát týkajúcich sa práv žien…

Medzinárodný deň žien (známy tiež ako MDŽ) je pôvodne socialistický sviatok. Avšak ide však o medzinárodne uznávaný deň stanovený Organizáciou Spojených národov, ktorý sa viaže k výročiu štrajku neworských krajčírok v roku 1908.

Sviatok bol prvýkrát oslavovaný v roku 1909 v USA. Potom sa k jeho oslavám pripojili aj ďalšie krajiny ako Nemecko, Švajčiarsko, Dánsko aj.

8. marca 1910 1. deň žien založený z iniciatívy medzinárodnej konfederácie socialistických žien všetkých zemí. Jeho cieľom bola propagácia volebného práva pre ženy.

1919 Zavedenie hlasovacieho práva pre mužov a niektoré ženy (matky a vdovy po vojakoch a vojnových civilistoch, ženy politické väzenkyne).

1920 Ženám je prisúdené právo voliť v komunálnych voľbách (s výnimkou prostitútok a cudzoložných žien!). Ženy môžu byť rovnako zvolené do Snemovne a Senátu. S možnosťou zúčastniť sa legislatívnych volieb musí však počkať až do roku 1949.

1921 Sú rozhodnuté ekvivalentné platové stupnice pre ženy a mužov v učiteľskom povolaní. 1. dôležitý krok k rovnoprávnosti mužov a žien.

Od roku 1975 potom je MDŽ pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.


Prihlásenie
Registrovať
Zabudnuté heslo
Zabudnuté heslo
X
X