Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií tu.

Rozumiem
- +

Aktuálne >>

Aktivovať kód akcie 125.354

„Zbožňujem svätého Valentína! Deti postráži babička a s manželom si zájdeme do reštaurácie alebo strávime príjemný večer vo dvojici. Tento deň je pre mňa dôležitý tiež preto, že je dňom nášho zoznámenia. Romantická zhoda náhod, nemyslíte? Ale kto to vlastne bol svätý Valentín?...“ Oslávte svätého Valentína!

Podpísaný „Tvoj Valentín..."

  • Svätý Valentín bol kňazom v Ríme (3. storočie pred Kristom). V tejto dobe bol Rím sužovaný krvavými vojnami. Cisár Claudius II., nazývaný Claudius Krutý, mal nedostatok mužov do svojho silného vojska, a tak zakázal všetky sobáše. Myslel si, že sa tak do armády bude hlásiť viac slobodných mužov.
  • I napriek tomuto zákazu svätý Valentín ďalej sobášil zamilované páry v kostole, samozrejme úplne tajne. Keď sa to cisár dozvedel, dal ho uväzniť.
  • Vo vezení poznal dcéru žalárnika, ktorá bola slepá. Hovorí sa, že jej Valentín navrátil zrak a pred svojou popravou 14. februára 268 jej napísal list s podpisom „Tvoj Valentín".
  • Sviatok svätého Valentína bol odvodený od pohanského sviatku Lupercallia.

 

Lupercalia...

  • Tento sviatok sa oslavoval na konci zimy a bol zasvätený Lupercusovi (bohu pastierov a stád) a Junone (bohyni, ochrankyni žien a rímskych svadieb).
  • Tieto posvätné obrady v sebe často obsahovali násilie, a preto sa nepáčili cirkevným Otcom.

 

Každý Valentín hľadá svoju Valentínu pre zamilovaný začiatok jari...

  • Pôvod sviatku svätého Valentína spadá až do stredoveku. Rozšíril sa vo Francúzsku a v Nemecku. Je stanovený na 14. Februára - hovorí sa, že k tomuto dátumu sa začínajú pariť vtáky. V tento deň si ľudia vyznávajú lásku.

 

Počet prianí rozosielaných každoročne pri príležitosti sviatku sv. Valentína je odhadovaný na 1 miliardu.  


Prihlásenie
Registrovať
Zabudnuté heslo
Zabudnuté heslo
X
X
X
X