Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií tu.

Rozumiem
- +

Aktuálne >>

Aktivovať kód akcie 125.366

Po módnej vlne neosobných a strohých interiérov sledujeme v poslednej dobe návrat k príjemnému štýlu našich babičiek. Iste to máte ešte v spomienkach, ich izby sálali útulnosťou a obsahovali rad dekoratívnych prvkov. Zásadné miesto v takých interiéroch potom mali záclony a závesy. Pokiaľ tiež patríte k tým, ktorí na oknách neuspokoja jednoduché hliníkové žalúzie a túžite skôr po teple domova, nechajte sa inšpirovať naším článkom.

A aké sú trendy a novinky?

Tak ako v ďalších oblastiach módy aj tu platí, že je dovolené takmer všetko. To znamená, že in sú ako jemné a elegantné jednofarebné závesy a záclony v tlmených tónoch, tak výrazné farby a divoké vzory. Záleží len na vás a vašom vkuse. Samozrejme tu ale platí, aby zladenie záclon a závesov s ďalšími dekoratívnymi prvkami bolo čo najlepšie.

Veľmi pekné a praktické sú tzv. voálové závesy, ktoré zároveň plnia funkciu záclon. Sú čiastočne priehľadné tak, že prepúšťajú svetlo, ale vidieť skrz ne dovnútra nie je. Hodia sa do každého interiéru, môžu byť aj krátke, aj dlhé. Najčastejšie sú z polyesteru (po vypraní sú prakticky ihneď suché a nemusia sa žehliť) a ponúkajú veľkú škálu farieb. (fr. kat. jaro/léto str. 326 obrázek dole). 

Ďalším typickým materiálom pre záclony a závesy je polyesterový etamín. Tu sa často používa dekoratívne prevedenie prúžkov tón v tóne, ktoré vyzerá ako vtkávané alebo rôzne iné vzory napr. listov či kvetín. (fr. kat. jaro/léto str. 329 obrázek nahoře vlevo záclonka na tyči s listy a kapradím)

Do menších okien sa hodia záclonky priamo na mieru, ktoré nezakrývajú celé okno, ale iba jeho časť /hornú alebo dolnú/. Môžu byť tiež umiestené v polovici okna, ako práve za čias našich babičiek.

A pokiaľ ste skutočnými milovníkmi romantického štýlu alebo máte byt zariadený starožitnými kusmi nábytku, potom sa k vám určite budú hodiť klasické biele záclony s pútkami na uchytenie v štýle opony, ktoré si môžete vybrať v rôznych stupňoch ozdobnosti. (fr. kat. jaro/léto str. 331 obrázek vlevo nahoře č. 2 Cornely) 

Naším posledným tipom sú funkčné závesy, ktoré sú nepriehľadné a slúžia predovšetkým k zatemneniu miestností. Bývajú z kvalitných ťažších materiálov v tmavších farbách, ale i tieto závesy môžu dobre doplniť a ozvláštniť váš domov.

Čo vám ale rozhodne odporúčame je to, aby záclony a závesy vo vašom domove korešpondovali s ďalšími textíliami tzn. ako s farbou sedacej súpravy príp. sedákmi stoličiek, tak napr. s obrusmi a vankúšmi. Pretože harmónia v interiéri veľmi úzko súvisí s harmóniou v duši...


Prihlásenie
Registrovať
Zabudnuté heslo
Zabudnuté heslo
X
X